+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl
Znajdujesz się tutaj: Strona główna » News » Wskazówki dotyczące doboru wciągnika
Spis treści
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Państwem wiedzą dotyczącą doboru wciągników wykorzystywanych przy realizowaniu usług dźwigowych. Dobór wciągnika zależy od kilku czynników. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są modele łańcuchowe oraz linowe. Który z nich sprawdza się w konkretnych sytuacjach? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wciągnika?
Dobór wciągnika uzależniony jest od kilku czynników, w tym od:
Istotną rolę odgrywa sam kształt oraz wielkość ładunku. To od nich uzależniony jest sposób uchwytu, rodzaj wykorzystanych zawiesi oraz elementów chwytnych. Duże znaczenie ma m.in. to, czy ładunek jest wrażliwy. Specjalnych warunków podnoszenia wymagają także elementy podczas precyzyjnego montażu.
Wiedza o nominalnym udźwigu jest niezbędna do podnoszenia pojedynczych, ciężkich ładunków. Z reguły ładunek podczas procesu montażowego jest znacznie mniejszy od udźwigu nominalnego. Zaleca się wybranie udźwigu większego o kilkanaście procent w porównaniu do najcięższych ładunków, które mają być przenoszone podczas realizowania usług dźwigowych.
Aktualne potrzeby zazwyczaj są dobrze znane. Pewnym znakiem zapytania pozostaje zapotrzebowanie w przyszłości. Myśląc w dłuższej perspektywie czasowej, należy uwzględnić, czy za kilka lat nie pojawi się konieczność zastosowania wysięgnika np. o większym udźwigu.
Prędkość podnoszenia ładunku powinna być dobrana z uwzględnieniem średniej wysokości podnoszenia, a także pożądanej wydajności. Wydajność określana jest na podstawie liczby cykli, która będzie wykonywana na jedną godzinę, liczby godzin pracy dziennej (w zależności od ilości zmian) oraz liczby dni pracy w ciągu roku. Czynniki te mają wpływ na określenia głównego parametru, czyli grupy natężenia pracy.
Grupa natężenia pracy może zostać łatwo określona za pomocą kalkulatora grupy natężenia pracy, który z łatwością można znaleźć w internecie. Wystarczy wprowadzić podstawowe dane, aby uzyskać pożądany wynik. Podczas ustalania grupy natężenia pracy należy zwracać uwagę m.in. na masę własną elementów chwytnych, które mogą zostać zawieszone na haku (np. ciężar, magnezu, chwytaka, trawersy lub innych elementów). Warto pamiętać o tym, że sama masa poszczególnych elementów zmniejsza zakres udźwigu do wykorzystania.
Maksymalna wysokość podnoszenia powinna być natomiast dobierana do warunków zabudowy. Inaczej mówiąc – do wysokości położenia toru jezdnego wciągnika wraz z głębokością terenów położonych poniżej poziomu 0.
Wymiar C stanowi najmniejszą wartość zwisu wciągnika, która jest mierzona od punktu jego zawieszenia (lub od powierzchni toru jezdnego) do elementów, jakim jest gardziel haka. Parametr ten odgrywa istotną rolę w przypadku gdy na hali znajdują się konstrukcje, nad którymi konieczne będzie przejeżdżanie z ładunkiem oraz bez ładunku.
Wśród cech charakterystycznych wciągników łańcuchowych wymienić można:
Wśród cech charakterystycznych wciągników linowych wymienić można:
Podczas wyboru wciągnika konieczne jest uwzględnienie udźwigu, wydajności, grupy natężenia pracy oraz prędkości roboczych. Ma to wpływ na ostateczną trwałość oraz niezawodność urządzenia.
Nasi klienci nie muszą się martwić o kwestie doboru odpowiednich wciągników czy żurawi budowlanych i dźwigów. Nasi dyspozytorzy dobiorą odpowiednie rozwiązania, które zapewnią sprawny przebieg realizowanego zlecenia. Bogate doświadczenie i gruntowna wiedza gwarantują, że nasi zleceniodawcy mogą być spokojni o prawidłowo zrealizowany wynajem dźwigów i usługi podnoszenia i przenoszenia każdego typu ładunku. Zachęcamy do współpracy.
DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 23c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa
Copyright © by 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin