+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl
Znajdujesz się tutaj: Strona główna » News » Dźwigi budowlane – odrobina historii dźwigów
Spis treści
Już ponad 4000 lat temu pojawiły się pierwsze dźwigi i podnośniki. Występowały one pod postacią prostych urządzeń dźwignicowych. Tego typu sprzęty budowlane w prostej formie zastosowano już podczas budowy piramid. Jak na przestrzeni wieków zmieniły się dźwigi budowlane? Czy współczesne modele mają coś wspólnego z pierwszymi koncepcjami? Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliży Państwu historię dźwigów, które są naszą pasją i codziennością od wielu lat. Zachęcamy także do współpracy – nasze dźwigi budowlane dostępne są w Warszawie i okolicach!
Dziś nie wyobrażamy sobie branży budowlanej bez stosowania nowoczesnych żurawi wieżowych, dźwigów samojezdnych, mini dźwigów czy mobilnych dźwigów wieżowych. Rzućmy okiem jak wyglądały dźwigi i żurawie na przestrzeni wieków.
Żuraw do ponoszenia ciężkich ładunków został opracowany pod koniec VI wieku p.n.e. przez starożytnych Greków. Z pomocą pierwszych żurawi wznoszono kamienne świątynie greckie – wskazują na to liczne dane archeologiczne.
Także rozwój działalności budowlanej w czasach Cesarstwa Rzymskiego przyczynił się do rozkwitu technologii dźwigowych. Rzymianie przejęli koncepcję od Greków, dalej ją rozwijając. Podstawowy model wyposażony był w trzy koła pasowe, bardziej zaawansowany w trzy zestawy każdy po pięć kół pasowych. Z pomocą dźwigów wzniesiono liczne świątynie.
Już najprostsze konstrukcje zaprojektowane i wykonane w starożytności pozwoliły na zwiększenie maksymalnego udźwigu nawet o kilkadziesiąt razy.
W średniowieczu na znaczeniu zyskały silne żurawie budowlane z tzw. kołem deptakowym. Najwcześniejsze wzmianki o zastosowaniu koła zębatego pojawiły się w literaturze francuskiej w I połowie XIII wieku. Uważa się, że dźwigi budowlane odegrały kluczową rolę podczas wznoszenia świątyń gotyckich.
W średniowieczu konstruowano także dźwigi napędzane ręcznie przez kołowroty ze szprychami, korby, a także przez koła sterowe. Już od I połowy XII wieku wykorzystano koła zamachowe, dzięki którym wyeliminowano tzw. martwe punkty.
Należy również zaznaczyć, że zarówno starożytne, jak i średniowieczne konstrukcje były wykonane z drewna oraz wytrzymałych lin. Pierwsze dźwigi budowlane były przystosowane do podnoszenia ładunku wyłącznie w pionie. Manipulowanie nim w poziomie było znacznie ograniczone. Dźwigi obrotowe pozwalające na obracanie ładunku pojawiły się w XIV wieku, jednak były wykorzystywane przede wszystkim w portach.
Rewolucja przemysłowa przyczyniła się przede wszystkim do rozwoju dźwigów portowych. Zastosowane rozwiązania hydrauliczne ułatwiły manipulowanie ładunkiem i usprawniły prace załadunkowe oraz rozładunkowe. Tego typu konstrukcje można było jednak początkowo wykorzystywać wyłącznie w miejscach, w których występował dopływ wody. Wraz z rozwojem technologii skonstruowano akumulator hydrauliczny.
Jeden z pierwszych żurawi na podwoziu Tilling-Steven został wyprodukowany w 1918 roku w Anglii w firmie COLES. Nie bez znaczenia jest także rok 1949. Wówczas skonstruowano pierwszy samojezdny żuraw wieżowy. Projekt urządzenia był odpowiedzią na konieczność szybkiego odbudowania wielu obiektów w powojennych Niemczech. Opracowali go inżynierowie z firmy Liebherr.
TK 10, bo taką nazwę nosił ten dźwig budowlany, był łatwy w transporcie, montażu oraz demontażu. W kolejnych latach pod szyldem marki Liebherr powstały kolejne maszyny budowlane, co znacząco wpłynęło na przyśpieszenie wielu realizacji.
Obecnie znane nam dźwigi praktycznie w żaden sposób nie przypominają dawnych konstrukcji. Niegdyś podstawowym materiałem były liny i drewno, współcześnie jest to metal. Kilka wieków temu to praca ludzkich mięśni umożliwiała obsługę żurawia. Obecnie zaawansowane technologie pozwalają nawet na zdalne sterowanie dźwigiem, a praca maszyn opiera się na silnikach napędowych i elektrycznych.
Nowoczesne dźwigi budowlane można wynająć w każdym mieście w Polsce. Nasza firma specjalizuje się w takich usługach, jak wynajem dźwigów, nowoczesne i profesjonalne usługi dźwigowe i podnośnikowe. Flota naszych maszyn i pojazdów to dźwigi samochodowe, żurawie samojezdne, mini dźwigi, mobilne żurawie wieżowe. Chcąc wynająć profesjonalny dźwig budowlany w Warszawie, Piasecznie, Pruszkowie, Nadarzynie, Ożarowie, Modlinie czy innych miejscowościach województwa mazowieckiego – warto zaufać naszej firmie.
Dźwigi i żurawie są naszą pasją, nie traktujemy usług dźwigowych wyłącznie jako pracy. Do realizacji wszystkich usług podchodzimy profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem. Stawiamy na najlepszych operatorów z dużym doświadczeniem, a także na najlepsze dźwigi, które gwarantują niezawodność i doskonały przebieg prac.
Chętnie realizujemy zlecenia również w Łodzi, Radomiu, Lublinie, a w przypadku dużych zleceń – na terenie całej Polski.
W swojej ofercie posiadamy również niezawodne podnośniki koszowe i zwyżki koszowe, ładowarki teleskopowe czy mini dźwigi, podesty ruchome i samochody HDS.
Zapraszamy do kontaktu!
DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 23c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa
Copyright © by 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin