+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Żurawie przeładunkowe w leśnictwie a dozór techniczny

Spis treści

Od jakiegoś czasu w naszej firmie dostępne są żurawie przeładunkowe, czyli popularne samochody z HDS. Jednym z zastosowań dla takich żurawi jest leśnictwo. Dziś chcielibyśmy poruszyć kwestię stosowania dźwigów HDS w leśnictwie i dozoru technicznego.

Czym jest żuraw przeładunkowy?

Żuraw przeładunkowy, nazywany także żurawiem przenośnym, to dźwignica umieszczona na podwoziu pojazdu lub też przyczepie. Dźwignica najczęściej znajduje się pomiędzy skrzynią a kabiną kierowcy lub też z tyłu pojazdu. Żuraw przeładunkowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do wyładunku oraz załadunku. Tego typu maszyna może również zostać zamontowana na stałym fundamencie. Żurawie wykorzystywane w leśnictwie zyskały popularną nazwę „leśnych”. Są uzupełnieniem innych maszyn wykorzystywanych do pozyskania i transportu drewna jak na przykład forwardery oraz harvestery.

Kwestia dozoru technicznego

Żurawie przeładunkowe, jak i wiele innych maszyn, podlegają dozorowi technicznemu. Zanim zostaną dopuszczone do użytkowania, powinny zostać zgłoszone na badania do urzędu dozoru technicznego. Dopiero wtedy możliwe jest uzyskanie decyzji zezwalającej na ich eksploatację. Aby jednak tak się stało, maszyn musi przejść odpowiednie badanie techniczne, a wykonujący je inspektor po uzyskaniu pozytywnego wyniku wyda decyzję o zezwoleniu na użytkowanie urządzenia. W trakcie eksploatacji przeprowadzane są zaś badania okresowe oraz badania kontrolne.

Osoba, która zgłasza urządzenie techniczne do rejestracji w urzędzie dozoru technicznego, musi złożyć dwa egzemplarze instrukcji dotyczącej użytkowania maszyny oraz deklarację zgodności WE przygotowaną w języku polskim. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku żurawi, które muszą być zamontowane w określonym miejscu podczas użytkowania. Wówczas zgłaszający maszynę musi złożyć dokumentację uzupełniającą. Powinna ona zawierać:

  • szkic urządzenia z uwzględnieniem rzeczywistych odległości pomiędzy maszyną a elementami otoczenia, a także drogi przejścia i dojścia,
  • rysunek obrazujący sposób zasilania urządzenia wraz ze wskazaniem wielkości i rodzaju wykorzystanych zabezpieczeń, a także typu przewodów zasilających,
  • protokół odbioru części budowlanej, który stwierdza zgodność jej wykonania z projektem budowlanym,
  • dokumentację pomiarów elektrycznych odporności izolacji, jak również poziomu skuteczności ochrony przeciwpożarowej,
  • zaświadczenie o prawidłowym montażu, które zostało wystawione przez osobę instalującą.

Kompetencje inspektora urzędu dozoru technicznego w kwestii wydania decyzji zezwalającej na eksploatację

Zanim inspektor urzędu technicznego wyda decyzję zezwalającą na eksploatację, musi wykonać pewne czynności. Są to:

  • sprawdzenie kompletności dostarczonej dokumentacji urządzenia,
  • sprawdzenie zgodności dostarczonej dokumentacji urządzenia,
  • sprawdzenie stanu technicznego urządzenia oraz jego oznakowania,
  • sprawdzenie zgodności wyposażenia urządzenia na podstawie przedstawionej dokumentacji,
  • przeprowadzenie badania odbiorczego.

Maszyny, zanim zostaną przedstawione do badania technicznego w celu uzyskania odpowiedniej decyzji zezwalającej na ich eksploatację, powinny być zmontowane w sposób całkowity. Ponadto muszą być sprawne technicznie, a także przygotowane na podstawie warunków zawartych w instrukcji użytkowania dostarczonej przez producenta.

Osoba zlecająca wykonanie badania technicznego maszyny powinna zapewnić bezpieczny dostęp do urządzenia dla inspektora urzędu dozoru technicznego. Umożliwi mu to sprawne wykonanie odpowiednich czynności. Jeżeli występuje taka konieczność, należy także wstrzymać prace budowlane, remontowe, montażowe i inne prowadzone w bezpośrednim otoczeniu maszyny poddawanej badaniu technicznemu, ponieważ mogą one zagrażać bezpieczeństwu inspektora.

Aby wynająć nowoczesne samochody z HDS, również dla leśnictwa, wystarczy się z nami skontaktować i przedstawić zapotrzebowanie na usługi. Z przyjemnością podejmiemy się współpracy i zapewnimy klientowi nasz nowoczesny żuraw HDS Palfinger 7 ton.

żurawie przeładunkowe w leśnictwie

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 23c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

Top